COVID-19  •  Fokus HR

Sněmovna schválila prodloužení nároku na ošetřovné, zbývá senát

Sněmovna v úvodu potvrdila stav legislativní nouze, poté poslanci zrychleně schválili prodloužení nároku na ošetřovné dětí do třinácti let, které musí kvůli opatření vyhlášeným v souvislosti s koronavirem zůstat doma.

nes odpoledne bude o pětici zákonů ještě hlasovat Senát.

Původně měli nárok na ošetřovné jen rodiče dětí ve věku do 10 let po dobu 9 dní (16 pro samoživitelky). Nově by měli mít nárok na ošetřovné rodiče dětí do 13 let ve výši 60 % základu své mzdy či platu až do chvíle, kdy děti budou moci opět usednout do lavic.

V zákoně není ošetřovné pro živostníky, ti by ale podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měli odpovídající peníze – 14 tisíc korun měsíčně – dostat ve formě dotace. „Budeme to dělat přes živnostenské úřady a bude to ve stejné míře, jakou budou mít zaměstnanci,“ uvedl Havlíček v rozhovoru pro Českou televizi.

Ošetřování hendikepovaných

Stát podle schváleného znění zákona uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Ošetřovné se bude po sněmovních úpravách vztahovat i na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu. V těchto případech tedy nebude existovat věkové omezení. Rodiče se nově budou moci na ošetřovném i vícekrát vystřídat, dávka se bude vyplácet jednou za měsíc.

Zdroj:

Ostatní články

Sdílet tuto stránku Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin