Francie

Francie představuje již dlouhá léta pro českou ekonomiku tradičně stabilního a důležitého obchodního partnera v regionu západní Evropy. V řeči čísel se jedná o 4. největšího obchodního partnera pro český export, jež v roce 2018 dosáhl hodnoty 224 miliard korun, což ilustrativně oproti roku 2015 reprezentuje nárůst téměř o 12 %.

  • 65 milionů obyvatel, 65 milionů potencionálních klientů
  • 4. největší obchodní parter pro ČR
  • 1 000 km mezi Prahou a Paříží, tedy 1 hodina letu
  • ČR je pro Francii druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem mezi novými členskými státy EU

Vstup České republiky do Evropské unie v roce 2004 byl jedním ze zásadních kroků k prohloubení obchodních vztahů mezi Paříží a Prahou, jež přineslo zjednodušení a velký nárůst obchodních styků mezi ekonomikami. Vzájemný obchod za 15 let vzrostl o více než 170 % a jeho potenciál jistě není zcela vyčerpán. 

Francie pro české firmy reprezentuje potenciální trh pro jejich další expanzi směrem na západ. A české podniky mají opravdu co nabídnout. Mezi hlavní vývozní artikly české ekonomiky se řadí dopravní prostředky, stroje, průmyslové spotřební zboží, produkty chemického průmyslu a produkty agropotravinářského sektoru.

Francie pro Česko představuje taktéž klíčového investora, v posledních letech patří do pětice největších investorů. V ČR můžeme nalézt přes 500 firem s francouzským kapitálem působících napříč všemi sektory, které zaměstnávají na 100 000 osob. 

 

Sdílet tuto stránku Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin