Membres

Futur de la technologie, des médias et des télécommunications selon Deloitte

V roce 2019 budou celosvětovým trendem rozvoj AI v cloudu, hlasoví asistenti, nástup 5G sítí, 3D tisk a kvantový computing. Rok 2019 bude přelomem v oblasti propojených zařízení a IoT. Čína dále posílí svoji pozici globálního hráče ve vývoji a nasazování umělé inteligence (AI), strmý vzestup zažije 3D tisk. Následující rok ovládnou 5G sítě, umělá inteligence založená na cloudu a jednu z největších nových technologických příležitostí bude představovat kvantový computing.

Klíčové prognózy

  • Do konce roku 2019 bude nainstalováno již více než 250 milionů smart speakers s integrovaným hlasovým asistentem využívajícím umělou inteligenci.
  • V roce 2019 vstoupí na trh mobilní sítě 5G a provozovat je začne 25 operátorů. Do roku 2020 se jejich počet zdvojnásobí.
  • 70 % společností využívajících umělou inteligenci bude v roce 2019 získávat tyto služby již prostřednictvím cloudu.
  • V roce 2019 prodají velké společnosti podnikové 3D tiskárny, tiskový materiál a služby v hodnotě více než 2,7 miliardy USD. V roce 2020 obrat vzroste na 3 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 12,5%.     
  • Jednu z hlavních příležitostí v oblasti nových technologií bude v příští dekádě představovat kvantový computing, je však nepravděpodobné, že nahradí klasické počítače. Do roku 2030 by mohl být trh s nimi srovnatelný s trhem superpočítačů – okolo 50 miliard USD ročně.

Podle již 18. vydání studie Prognózy v oblasti technologií, médií a telekomunikací(Technology, Media & Telecommunications (TMT) Predictions) společnosti Deloitte v roce 2019 firmy významně urychlí využívání služeb umělé inteligence v cloudu.

70 % z nich si zajistí AI schopnosti prostřednictvím cloudového enterprise softwaru, 65 % vyvine AI aplikace pomocí cloudových vývojářských služeb. V roce 2020 pak dosáhne tržní podíl cloudového podnikového softwaru s AI schopnostmi 87 % a vývojářských služeb AI poskytovaných v cloudu 83 %.

„Z počátečních výhod nasazení umělé inteligence dosud profitovali především technologičtí giganti jako Amazon nebo Google, i díky svým finančním možnostem, pokročilé IT infrastruktuře a specializovanému poolu expertů,” konstatuje Štěpán Húsek, partner technologického poradenství v oddělení poradenských služeb Deloitte. „Cloud však díky zvýšené nákladové efektivitě a široké dostupnosti nově umožní rychlou akceleraci využívání schopností AI mnohem širšímu spektru společností“, dodává.

V příštím roce vzroste trh tzv. smart speakers s integrovaným hlasovým asistentem využívajícím AI o plných 63 % na celkem 250 milionů instalovaných zařízení. Technologie rozpoznání hlasu se neustále zlepšují, pro další skutečně globální rozšíření asistentů nicméně budou muset výrobci překonat překážky mj. v podobě širší podpory dalších jazyků.

V roce 2019 se můžeme těšit i na příchod páté generace mobilních sítí 5G na masový trh. Tuto technologii aktuálně testuje 72 operátorů a příští rok by ji mělo spustit 25 z nich. Následující rok se pak jejich počet zdvojnásobí. V roce 2019 by se mělo prodat přes milion mobilních zařízení s technologií 5G a následující rok pak až 15 až 20 milionů.

 „Vybudování infrastruktury sítí páté generace bude ještě nějaký čas trvat. Rok 2019 ale bude iniciačním bodem rozsáhlých změn v sektoru telekomunikací. 5G sítě totiž umožní až stonásobný nárůst přenosové kapacity oproti stávající 4G síti, což představuje skutečně transformační potenciál pro nabídku rozšířené konektivity pro široké využití a rozvoj inovativních IoT řešení“ dodává Štěpán Húsek.

Podle studie se stane Čína v roce 2019 zemí s vysoce rozvinutou telekomunikační infrastrukturou, umožňující vznik nejméně tří významných odvětví, přičemž každé z nich by do roku 2023 mohlo každý rok generovat výnosy ve výši desítek miliard USD.

Autres articles

Analyses & EtudesIndustrieT.I.C. - Informatique

Brno, le paradis des entreprises technologiques

Brno est une très belle ville, pleine d’opportunités, d’entreprises et d’étudiants. La région de Moravie de Sud est, également grâce à Brno, la région...

Prochains événements

Free

Rencontre & Echange

Worklounge Diamant  •  Praha 1 - Nové Město

Supply chain & Purchase - Breakfast

"Digital Supply Chain opportunities in Central Europe"

Platform open to individuals wanting to share their experiences and new developments in the...

Partager cette page Partager sur FacebookPartager sur TwitterPartager sur Linkedin