Komerční banka - Ekonomické výhledy

Na cestě ze slzavého údolí

Ekonomika čeká na vakcínu: Česká ekonomika se letos za pomoci imunizace obyvatelstva a hospodářskopolitických stimulů vrátí k růstu. Dosažení předkrizové hodnoty HDP se přiblížilo do roku 2022.

Inflace zpomaluje: V letošním roce by se průměrná míra inflace měla snížit pod dvě procenta díky levnějším potravinám a také vlivem oslabené poptávky a nižších dovozních cen.

ČNB zatím vyčkává: Centrální banka bude ještě nějakou dobu držet úrokové sazby na současné nízké úrovni. K jejich prvnímu zvýšení podle nás dojde na listopadovém zasedání bankovní rady, které by zároveň mělo odstartovat postupný proces normalizace měnové politiky.

Oživení ekonomiky podpoří korunu na cestě zpět k silnějším hodnotám: Spekulace na dřívější zvyšování úrokových sazeb ČNB v kombinaci s vakcinací a zlepšujícím se sentimentem finančních trhů podle nás povedou k rychlému posílení kurzu koruny. Ta by se v závěru letošního roku měla dostat téměř na předpandemické úrovně.

Měnová a fiskální politika potlačí výnosy a sazby nahoru: Vidina úspěšné vakcinace a návratu ekonomiky k předchozím úrovním urychluje blížící se začátek normalizace měnové politiky. Ve spojení s expanzivní fiskální politikou a rekordní nabídkou státních dluhopisů očekáváme pokračující růst výnosů CZGB i tržních úrokových sazeb.

 

 Komerční banka