Ze života komory

Top Executives Breakfast v sídle Veolia

Francouzská společnost Veolia je pro většinu z nás synonymem vodárenství. Firma však působí v oblasti energií a odpadového hospodářství.

V posledních letech se intenzivně věnuje smart technologiím a jejich využití pro snížení zátěže na životní prostředí. Do portfolia patří i propagace pití kohoutkové vody nebo činnost nadačního fondu. Veolia hostila listopadové setkání manažerů členských společnost Francouzsko-české obchodní komory s názvem Top Executives Breakfast.

Každý třetí pátek v měsíci je příležitostí pro setkání manažerů členských společností FČOK, diskusi o aktuálních tématech i pro objevování prostor, ve kterých sídlí členské firmy. V pátek 15. listopadu zavítala patnáctka manažerů do sídla Veolia ve Florentinu. Ve stejné budově také Veolia aktuálně dokončuje úpravy kavárny, která bude nabízet produkty ve shodě s principy cirkulární ekonomiky. Ke kávě tu dostanete kohoutkovou vodu v karafě z dílny studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové nebo vám načepují pivo z recyklované vody z pražské Ústřední čistírny odpadních vod pod názvem Erko. Pivovar Čížová ve spolupráci s Veolií vyrobil spodně kvašený nefiltrovaný nepasterizovaný ležák ze superčisté recyklované vody, upravené nejmodernějšími metodami v mobilní jednotce skupiny Veolia.

Smart realizace ve spojení s designem

Kladenský vodojem sloužil dlouhá léta, ale v roce 1997 byl odstaven a nahrazen vodojemem novým. Veolia této zajímavé stavbě, která tvoří jednu z dominant Rozdělova, dala zcela nový význam a zbudovala zde moderní smart centrum, kde najdete například 3D edukativní expozici o biodiverzitě.

Veolia se letos zapojila i do Designbloku, jehož hlavním tématem je budoucnost a zodpovědná cesta při navrhování produktů. Expozice mobilních obytných jednotek hideandseek o rozloze 400 m² vzniká za podpory skupiny Veolia. Aranka, jak se vzorové ubytovací jednotce říká, je koncentrací chytrých technologií. 

Cílem projektu hideandseek je nabídnout neobvyklé pobyty v přírodě, které by žádným způsobem neměly zatěžovat okolní přírodu. Díky technologiím ukrytým v domě může obyvatel sledovat, jak využívá energie a zdroje. Například když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá na oplach toalety, požádá pomocí přístrojů blízké i vzdálené meteostanice o předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se sama rozhodne, zda nádrž doplní vodou pitnou. Podobné je to s energií. Je přesně sledováno, kde se jí vydává hodně a kde málo. Ve chvíli, kdy jí energie dochází (na střeše má solární zdroje) a předpověď počasí není, co se sluníčka týká, povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet dál, jak mají. Vše je také monitorováno v přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada. Nocležníci tak zjistí, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty či vlhkosti.

Další setkání ze série Top Executives Breakfast se uskuteční v pátek 13. prosince ráno v prostorách společnosti Saint Gobain v unikátní kancelářské budově DOCK02, která je součástí čtvrti vyrůstající kolem dvou slepých ramen Vltavy v pražské Libni.

 

Useful links

Café by Veolia bojuje s odpadem. Kávu prodává se slevou do vlastního hrnku.

Ostatní články

Ze života komory

Top Executives Breakfast

Pravidelné setkání vrcholných manažerů členských společností je nově měsíční. Hostiteli snídaní však už nejsou jen členské hotely, ale také...

Příští akce

Sdílet tuto stránku Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin