COVID-19  •  Členské aktuality

Vzdělávací programy Člověka v tísni zpřístupňují filmy, výukové lekce a další materiály pro online výuku

Zpřístupnily jim přes 270 audiovizuálních lekcí obsahujících filmy a další materiály, které mohou využívat učitelé i rodiče se svými dětmi.

Vzdělávací sekce Člověka v tísni se v reakci na preventivní uzavření škol rozhodly nabídnout učitelům zdarma své výukové a vzdělávací materiály. Zpřístupnily jim přes 270 audiovizuálních lekcí obsahujících filmy a další materiály, které mohou využívat učitelé i rodiče se svými dětmi. Pedagogům pak nabídly online vzdělávací materiály pro výuku globálního rozvojového vzdělávání či aktivního občanství nebo online knihovnu.

V nabídce Jednoho světa na školách, který spolupracuje s více než 3 800 školami v České republice, nechybí vítězné snímky uplynulých ročníků festivalu Jeden svět, který byl před týdnem neplánovaně přerušen. Standardně mají možnost využívat materiály na portálu JSNS.CZ zdarma pouze registrovaní uživatelé, z nichž převážná většina jsou učitelé. Najdou se mezi nimi ale také vychovatelé, výchovní poradci či metodici prevence. Počínaje tímto týdnem má po omezenou dobu, kdy zůstanou školy uzavřeny, možnost sledovat filmy a používat doprovodné materiály i bez registrace kdokoliv. Jedinou podmínkou je využití pouze pro nekomerční vzdělávací účely.

Vzdělávací program Varianty nabízí pedagogům volně dostupné online vzdělávací materiály pro výuku globálního rozvojového vzdělávání, aktivního občanství a dalších témat. V online knihovně najdou učitelé navíc řadu materiálů pro podporu společného vzdělávání, vzdělávání asistentů pedagoga a rozvoj demokratické kultury ve škole. V březnu spustí první webináře, které nahradí zrušené prezenční kurzy.

Jeden svět na školách (jsns)

Obsah portálu JSNS.CZ je vhodný jak pro středoškolské studenty, tak pro první a druhý stupeň základních škol. Zájemci zde najdou především dokumentární, ale i hrané filmy, krátká videa, zvukové nahrávky či spoty doplněné o doprovodné materiály obsahující metodiku, informace k tématu, zpracované formou otázek a odpovědí, tipy na doplňkové aktivity a pracovní listy. Lektoři JSNS budou na portálu po dobu uzavření škol pravidelně publikovat tipy a doporučení, jak s materiály v současné mimořádné situaci pracovat.  

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM VARIANTY

Online kurzy pro sebevzděláváni pedagogů i žáků poskytuje rovněž vzdělávací program Varianty. Nabízí jim volně dostupné online vzdělávací materiály pro výuku globálního rozvojového vzdělávání, aktivního občanství a dalších témat. V online knihovně učitelé najdou řadu materiálů pro podporu společného vzdělávání, vzdělávání asistentů pedagoga či rozvoj demokratické kultury ve škole. Katalog je opatřen fulltextovým vyhledáváním, stačí se pouze zaregistrovat

Online kurzy a webináře: 

  • Online kurz Klimatická změna: Pedagogům je k dispozici online kurz o probíhající klimatické změně. Kurz je určen učitelům 2. st. ZŠ a SŠ, ale mohou jej studovat všichni, kteří mají o téma zájem. Je rozdělen do 8 samostatných kapitol, ve kterých odborníci popisují projevy klimatické změny z různých úhlů pohledu – od přírodovědného přes společenskovědní až po pedagogicko-psychologický. Kurz nebo jeho jednotlivé části mohou pedagogové také využít přímo jako materiál ve výuce.    

Vzdělávací materiály pro práci s žáky:

  • Výukové lekce: Online nabízíme výukové lekce k jednotlivým tématům od globálního rozvojového vzdělávání přes migraci až po životní prostředí a práci s postoji u žáků.
  • Největší přání: Kniha Největší přání seznamuje děti pomocí příběhu plyšového koníka s širšími souvislostmi světa, ve kterém žijí. Kniha i metodika vedou děti k sebereflexi, kladení otázek, rozvíjení empatie a porozumění a pomáhají pedagogům zprostředkovat dětem složitá témata globálního vzdělávání velmi přívětivou formou. Kniha a metodika byly oceněny za inovace ve vzdělávání EDUína 2019.   
  • Kam plaveš, pískací kačenko?: Publikace nabízí soubor aktivit, pomocí nichž můžeme žákům zprostředkovat téma plastů a plastového odpadu. Vzhledem k mnoha aspektům, jichž se plasty týkají, je toto téma ideální pro výchovu ke globálnímu občanství.   
     
  • Farídova jízda rikšou: Na příběhu bangladéšského chlapce Farída a příhod, které se mu stanou během jediného dne, se děti učí chápat propojenost dnešního globálního světa. Kniha je poutavě seznámí s tématy jako je globální obchod, klimatické změny nebo migrace. Metodickou příručku, která nabízí aktivity a podklady pro mezipředmětovou výuku na 1. stupni základní školy, si stáhněte ZDE.   
     
  • Bohouš a Dáša. Jak vyzrát na komiks?!: Příručka z řady Bohouš a Dáša mění svět se věnuje práci s komiksem ve výuce. Učitelé mohou lekce využít v různých předmětech. Letošní komiksovou soutěž vyhlásíme pravděpodobně již v následujících týdnech. Více informací brzy. 

Ostatní články

Sdílet tuto stránku Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin