#OSOBNÍ ÚČAST - Galette des rois / Tříkrálový koláč v Saint-Tropez

Cena :
0 Kč (cena je zahrnuta v členském příspěvku)

EAkce již skončila *please note that booking the event in your calendar does NOT mean that you are registered. You need to register first if you want to attend an event.

Oslavme společně začátek roku 2022, a to hezkou francouzskou tradicí: ochutnejme tříkrálový koláč "galette des rois"!

 

Ve francouzském gastronomickém kalendáři tato událost nesmí chybět! Na začátku roku si tisíce lidí "vytáhnou krále" a oživí tak tradici, která trvá už tisíce let.  

 

Pohanská i náboženská tradice

Galette des rois se konzumuje po celý leden, obvykle se plní marcipánovým krémem, ale pro náročnější se nabízí i čokoládové, jablečné nebo náplně z kandovaného ovoce.

Již v římském starověku se na oslavu zimního slunovratu rozděloval koláč, který měl podobu slunce: otrok, který ve svém dílu našel suchou fazoli, se stal na jeden den králem. V křesťanské éře je tato tradice spojena se svátkem Zjevení Páně a příchodem mudrců. Fazole je nahrazena hliněnou figurkou Ježíška. S trváním tradice postupně fazole ztratila svůj náboženský význam.

 

Galette des rois dnes

Kdo najde fazoli nebo figurku ve svém kousku koláče, stane se králem nebo královnou. Nosí papírovou korunu a vybírá si z publika královnu nebo krále. Ročně se prodá 30 až 32 milionů koláčů a tradice galette des rois představuje pro cukráře asi 10 % ročního obratu.

 

Hygienická opatření: během akce budou striktně dodržována aktuálně platná hygienická opatření. Proto budete požádáni, abyste předložili doklad o bezinfekčnosti* a abyste po celou dobu akce (s výjimkou doby konzumace jídla a nápojů) používali ochranu nosu a úst.

* Potvrzení o bezinfekčnosti covid-19: potvrzení o ukončeném očkováním realizovaném v rámci EU (minimálně 14 dní od aplikace druhé dávky) nebo lékařské potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

 

 

Host

Místo konání akce