COVID-19  •  Sektorové aktuality

Změna v programu Antivirus: od června se bude vyplácet pouze příspěvek v karanténě

Firmy budou moci v červnu z programu Antivirus získat už jen příspěvky na část náhrady pro lidi v karanténě, tedy příspěvek A. Proplácení mezd v zavřených provozech či při snížení poptávky k pondělku končí. Přestávají se tak poskytovat příspěvky A+ a B. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Odbory a zaměstnavatelé požadovali prodloužení Antiviru do konce června.

Příspěvek A+ proplácel dosud celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech. Příspěvek B dorovnával při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 % náhrady mzdy do 29 000 korun. Pokračovat bude poskytování příspěvku A, který představuje 80 % vyplacené náhrady mzdy lidí v karanténě do 39 000 korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že při rozvolnění by se měl Antivirus „vypnout“. Ještě před týdnem její úřad navrhoval v červnu ponechat dva příspěvky, vedle části náhrad v karanténě se měly proplácet i mzdy v uzavřených provozech.

Vláda původně plánovala otevření vnitřků restaurací a dalších provozů o dva týdny později, po rozhodnutí soudu opatření uvolnila od pondělka. Zástupci zaměstnavatelů ale poukazují na to, že všechny podniky ještě plně nefungují. Omezení se týkají cestovního ruchu i dalších oborů. Odboráři a podnikatelé požadovali prodloužení celého Antiviru do konce června.

Antivirus měl bránit propouštění. Poskytují se z něj příspěvky na mzdy a náhrady firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Od vyhlášení prvního nouzového stavu loňského 12. března do tohoto pondělí výdaje činí podle ministerstva 43,2 miliardy korun. Z toho čtyři pětiny hradí Evropská unie a pětinu stát. Podporu získalo 74 000 firem pro víc než milion zaměstnanců.

 

Zdroje