Actualités  •  Ze života komory

Ohlédnutí za Business Tour v Ostravě

[Translate to Tchèque:]

Transformace Moravskoslezského kraje a obchodní příležitosti tohoto regionu

Po úspěšné první verzi regionální Business Tour v Plzni uspořádala Francouzsko-česká obchodní komora druhé vydání, tentokrát v Moravskoslezském kraji. Akce, která se konala ve dnech 7. a 8. listopadu 2023, významně přispěla k propojení francouzské a české podnikatelské komunity a poskytla účastníkům jedinečnou příležitost získat hlubší vhled na tento klíčový region a navázat nové obchodní vztahy.

Delegace složená z J. E. Alexise Dutertra, velvyslance Francie v České republice, Rolanda Bourgeoise, předsedy správní rady Francouzko-české obchodní komory, a členů týmu Francouzsko-české obchodní komory se vypravila na Business Tour do Ostravy netradičně vlakem. Volba železniční dopravy nejen podpořila ekologické cestování a udržitelnost, ale také přinesla našim účastníkům jedinečný zážitek a příležitost k navázání prvních kontaktů.

Ekonomické fórum

Business Tour byla zahájena 7. listopadu ekonomickým fórem na Krajském úřadě v Ostravě na téma „Obchodní příležitosti v regionu a městě Ostravě aneb restrukturalizace a transformace regionu“. Úvodního slova se postupně ujali předseda správní rady FČOK Roland Bourgeois, velvyslanec Francie v České republice J. E. Alexis Dutertre, hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a primátor města Ostravy Jan Dohnal.

V prezentaci pokračoval Petr Birklen, člen představenstva Rozvojové regionální agentury MSID, a Ondřej Dostál z Odboru strategického rozvoje města Ostravy, kteří nás zasvětili do současnosti a budoucnosti Moravskoslezského kraje. Seznámili účastníky s klíčovými projekty, které formují perspektivy regionu, a ukázali, jakým směrem se region i samotné město Ostrava vyvíjí.

Fórum se následně věnovalo tématu transformace lokálních firem, které nám představila Kateřina Kupková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy, a Jan Skipala, ředitel Krajské hospodářské komory. Představili konkrétní trendy a strategie, jak mohou firmy upravit svůj přístup ke proměně regionu a novým výzvám v oblasti, včetně konkrétních příkladů.

V další části se Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií při VŠB – Technické univerzitě Ostrava (CEETe), a Igor Ivan, prorektor pro strategii a spolupráci VŠB – Technické univerzity Ostrava, zaměřili na postavení vysokých škol v celkové transformaci regionu. Následovaly prezentace společností, které byly partnery akce: vystoupil Jakub Tobola, obchodní ředitel Veolia CZ, a Martin Huba, generální ředitel Synergie. V závěru tohoto ekonomického fóra byl prostor pro networking.

Na diskuzní fórum navazoval oběd v hotelu Imperial pro členy správní rady a Klubu patronů Francouzsko-české obchodní komory za účasti J. E. Alexise Dutertra, velvyslance Francie v České republice. Oběd byl uspořádán se zástupci Moravskoslezského kraje, konkrétně se jej zúčastnili Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje, Kateřina Kupková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy, Jan Skipala, ředitel Krajské hospodářské komory MSK, Igor Ivan, prorektor pro strategii a spolupráci na VŠB – TUO, Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií při VŠB – TUO, a Daniel Minařík, předseda představenstva Moravskoslezského vodíkového klastru.

Veolia

Odpoledne jsme strávili v elektrárně provozované společností Veolia v Třebovicích, kde jsme v českých a francouzských skupinkách měli možnost nahlédnout do provozu elektrárny a představit si, kolik ostravských domácností je Třebovicemi vytápěno.

Café du commerce

Na závěr prvního dne se všichni účastníci sešli v belgickém bistru LaPeCo (La Petite Conversation), kde jsme uspořádali ostravskou verzi naší tradiční akce Café du commerce. Networking napříč sektory, dobré jídlo a pití a skvělé atmosféra, to vše bylo symbolem úterního večera po dni nabitém bohatým programem.

CEETe

Středa se nesla v duchu ryze obchodním. Pro účastníky Business Tour byly přichystány 3 prohlídky místních firem. Den jsme zahájili v nově otevřeném Centru energetických a enviromentálních studií (CEETe) – inovačním polygonu, který představuje budoucnost energetiky bez fosilních paliv se zaměřením na udržitelnost, především technologie vodíku.

Bonatrans

Po přesunu do nedalekého Bohumína na nás čekala komplexní prohlídka výrobních prostor společnosti Bonatrans. Měli jsme tak možnost nahlédnout krok za krokem do výroby dvojkolí pro všechny druhy kolejových vozidel: vysokorychlostní a klasické vlaky, metro, tramvaje, lokomotivy a nákladní vozy. Bonatrans Group se soustředí především na vysokorychlostní železnice v České republice a průmyslovou automatizaci/digitalizaci.

Cylinders holding

Dvoudenní výpravu do Ostravy jsme zakončili návštěvou společnosti Cylinders holding, která má unikátní technologii na výrobu tlakových lahví. Od největšího světového výrobce ocelových lahví jsme se dozvěděli více o mobilních a virtuálních plynovodech, o strategii Cylinders 4.0 zaměřené na další robotizaci, o principech oběhového hospodářství a mnoho dalšího. Na úplný závěr jsme se i přes chladné povětrnostní podmínky nechali vyvézt na slavnou Bolt tower a užili si výhled na bývalý areál železáren ve Vítkovicích. Cesta zpět pro pražské účastníky pak probíhala stejně jako cesta tam, tedy vlakem.

Děkujeme všem účastníkům druhého vydání Business Tour a budeme se těšit na viděnou při návštěvě dalších regionů ČR!

Sdílet tuto stránku Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin